Бхрамари: как се практикува, видове и ползи

 

При редовна практика на пранаяма, наречена бхрамари, в сърцето възниква блаженство. Може също да облекчи безсъние, инфекции на синусите, проблеми с щитовидната жлеза и стрес.

Подготовка за практиката

Намерете удобна позиция за сядане, на пода или на стол. Ако решите да седнете на пода, поставете достатъчно опора под таза си, така че бедрата ви да са под ъгъл надолу и да запазите естествената извивка на лумбалната част на гръбнака. Ако предпочитате стол, седнете на ръба на седалката, така че бедрата и подбедриците ви да са под прав ъгъл и стъпалата ви да са плоски на пода. (Ако краката ви не стигат до пода, поставете няколко блока за йога или друго.) Пробвайте да издадете умерено жужене на пчела, не го насилвайте. Дръжте лицевите мускули и челюстта отпуснати, а устните леко докоснати, като горните и долните редове зъби са леко разделени. Удължете жуженето при издишване, стига да е удобно и все още можете да вдишвате плавно, без да се задъхвате. Ако започнете да се чувствате възбудени, спрете и се върнете към нормалното дишане.

Основна практика на бхрамари

Седнете удобно и оставете очите си да се затворят. Вдишайте и издишайте няколко пъти и забележите състоянието на ума си. Когато сте успокоени, вдишайте и след това, през цялата дължина на издишването, издавайте нисък до среден жужащ звук в гърлото. Наблюдавайте как звуковите вълни леко вибрират езика, зъбите и синусите ви. Усетете, че звукът вибрира целия ви мозък. Направете осем рунда и като държите очите си затворени, се върнете към нормалното си дишане. Наблюдавайте дали има промяна у вас.

Беззвучно бхрамари

Направете основно бхрамари по описания начин (не забравяйте в началото да се отпуснете с дълбоки дишания). След осмия рунд преминете към беззвучно бхрамари, в което си представяте, че издавате бръмчащия звук при всяко издишване. Направете 6-8 рунда. Наблюдавайте дали все още усещате вибрации в лицето и синусите си.

Бхрамари с шанмукхи мудра

Един от начините за засилване на ефектите от бхрамари е използването на шанмукхи мудра. Това е и класическият начин на изпълнение. Целта е да се спомогне за обръщането на сетивата навътре, което е и цел на бхрамари (постигането на пратяхара). Това става като блокирате част от външните входове към сетивата с пръстите си, както е показано на фигурата. Първо опитайте опростена версия, като използвате палците си, за да натиснете трагуса на всяко ухо – издатината от хрущял от страната на бузата – за да блокирате ушния канал. Практикувайте бхрамари с нисък до среден тон за осем рунда. Когато приключите, спуснете ръцете си и останете за малко със затворени очи и нормално дишане.

За пълната мудра поставете ръцете си на лицето си, като всеки палец е върху съответния трагус, показалците докосват леко горните клепачи, средните пръсти са отстрани на носа под очите, безименните пръсти над устните, а кутретата под устните. Не забравяйте да упражнявате съвсем лек натиск върху очните ябълки. Направете още осем кръга бхрамари с нисък до среден тон, спуснете ръцете си и наблюдавайте ефекта.

Ако страдате от тревожност, депресия или клаустрофобия, може шанмукхи мудра да не ви донесе наслаждение и вероятно трябва да я пропуснете.

Ако правите по-дълга практика на бхрамари с шанмукхи мудра, вероятно ръцете ви ще се уморят. Може да продължите с отпуснати ръце. Йогите в Индия имат специални подпори за ръцете. Ако седите на стол, можете да използвате маса за опора или столът ви да има странични облегалки на правилната височина. С практиката ръцете ви няма да изпитват умора за по-дълго време.

Наблюдение на звука

Когато издавате звук, той вибрира от върха на главата ви до върховете на пръстите на краката, независимо дали го усещате или не. Различните звуци вибрират на различни честоти. Басовите ноти и други ниски звуци вибрират бавно, докато високите звуци вибрират бързо.

За да наблюдавате различните ефекти експериментирайте с различни тонове със или без мудра. Най-вероятно при бхрамари с висок тон ще изпитате вибрацията по-високо в главата, отколкото при по-ниския звук. Наблюдавайте дали звукът ви стимулира, успокоява или имате друго усещане.

Бхрамари според „Хатха прадипика“

„Умът на изтъкнатите йоги се изпълва с неописуемо блаженство като резултат от практикуването на бързо вдишване, произвеждайки звук, наподобяващ бръмченето на мъжка пчела, (и след изпълнение на кумбхака) бавно издишване, произвеждайки много ниското бръмчене на женска пчела.“

Днес в йога центровете се изпълнява само основната практика, както е описано по-горе, но основния хатха йога текст съветва да се издават звуци и при вдишване. Звукът ще зависи от индивидуалното устройство на гърлото и гласните струни, но текстът отбелязва, че се очаква разлика в звука в двете посоки, която е сравнена с мъжка и женска пчела.

Бхрамари според „Гхеранда самхита“

Според този текст бхрамари се изпълнява на тихо място, със запушени уши, като се слушат вътрешни звуци, които би следвало да наподобяват щурец, флейта и т.н. След дълга практика на вслушване в звуците се чува вътрешният звук (анахата), който се свързва с вътрешната светлина и с ума. Тогава умът се поглъща във върховната осъзнатост (самадхи).

Ползи от бхрамари

Все още ефектите на бхрамари не са достатъчно проучени, но йога традицията учи, че добре подбраните звуци имат мощни и благотворни ефекти.

Все пак научно е установено, че бръмченето увеличава съдържанието на азотен окис в тялото 15 пъти. А през 1992 г. азотният окис е провъзгласен за Молекулата на годината от списание Science и е станал важна молекула, която свързва неврологията, физиологията и имунологията, и играе критично важна роля за това как клетките си комуникират и се защитават.

Азотният окис отговаря за разширяването на въздушните ни канали, както и на съдовете ни. Това означава, че повече азотен окис ще допринесе за повече доставка на кислород до органи, мускули, мозък и т.н. Обратно – малко количество – рестрикция на кислород до клетките. Азотният окис е също:

  1. Мощен антиоксидант;
  2. Работи в хармония с СО2;
  3. Усилва здравето на кръвоносните съдове и белите дробове;
  4. Провокира отпускане (релаксация);
  5. Има антивъзпалителни, антивирусни и антибактериални свойства.

Шумът от бръмченето може да заглуши безкрайните ментални примки, които могат да подхранват емоционално страдание, което го прави полезна отправна точка за онези, чиито умове са твърде „заети“, за да медитират.

Подобно на други пранаями, силата на бхрамари  идва отчасти от въздействието му върху автономната нервна система (АНС). Удължаването на издишването спрямо вдишването активира успокояващия парасимпатиков клон на АНС. За тези, които страдат от тревожност или тревожна (раджастична) депресия, практиката може да започне да успокоява ума в рамките на няколко вдишвания.

Опитът е показал още, че бхрамари с ниски тонове, особено ако е е придружено от шанмукхи мудра, успокоява нервната система и ума, което го прави чудесно средство при безсъние.

Средните до високите тонове са по-благоприятни при запушени или инфектирани синуси.

Средните тонове също са благоприятни при проблеми със щитовидната жлеза, особено ако се добави джаландхара бандха.

Беззвучното бхрамари може да ви помогне да елиминирате стреса в съответна ситуация – просто се опитайте при издишване да усещате вибрацията – никой няма да знае какво точно правите.