Последните години нашумя така нареченото междинно гладуване или intermittent fasting. Уморени от многото диети и съвети, и подвластни на навиците си, може би прибързано решихме, че това е поредната мода без резултат. Друго е мнението на тези, които го прилагат. То също е и добре обосновано от науката.
Както повечето знаят то се състои от прозорец на гладуване между храненията от 14-20 часа. Какво се случва в този период?
- След 12 часа глюкозата в кръвта намалява и тялото започва да я извлича от черния дроб и мускулите, където излишната глюкоза се съхранява под формата на гликоген.
- След 14-16 часа тялото започва да гори мазнини вместо въглехидрати, за да произвежда енергия. За целта черният дроб произвежда кетони, които се използват по-ефективно спрямо глюкозата от митохондриите – нашите клетъчни енергийни централи.
Този механизъм е заложен в нас от предците, които не са имали начин на хранене, какъвто използваме днес – три и повече пъти на ден. А да не говорим за количеството въглехидрати, които използваме. Понякога предците ни не са можели да си набавят храна с дни.
- След 16-20 часа тялото започва да произвежда хормона на растежа.
Човешкият растежен хормон предлага много ползи за здравето, включително подобрено изгаряне на мазнини, развитие на мускули, здраве на костите, мозъка, имунното здраве и заздравяването и възстановяването на тъканите.
- След 20 часа се ускорява процесът на автофагия – отстраняване на нефункционални клетки и митохондрии, за да се даде път на синтеза на нови, което забава стареенето чрез регенериране на клетките и отстраняване на токсините.
Освен изброените основни процеси междинното гладуване влияе благоприятно на почти всички физиологични и психологически аспекти на човека. Добре е да се започне с 12-часов прозорец и постепенно да се премине към по-голям. Друга възможност е да се прави през ден в началото, като 20-24-часовият прозорец да се остави веднъж седмично. Може би най-лесният начин на спазване е вечеря до 19 часа и първо хранене след 9 часа или по-късно сутринта според избрания прозорец. Практиката на йога сутринта ще подпомогне тези процеси. Разбира се, може да изберете и друга фитнес програма.
Бременните, малките деца и хората в някаква здравословна криза не трябва да го прилагат. Спортисти по време на усилени тренировки и хора с много ниско тегло – също. По отношение на хроничните болести (автоимунни, рак, диабет 2, паркинсон и т.н.) – това хранене може да бъде много ползотворно, но е добре да се консултира и обмисли добре. Изключение са хората с диабет 1, за които не е препоръчително.
В началото докато тялото привикне може да изглежда трудно, но с времето организмът се нагажда и отделя хормона на глада – грелин, в поставените граници, а енергийното ни ниво е дори по-високо.
Има много други стратегии за пост и гладуване, които се правят периодично. Междинното гладуване обаче е добре да се превърне в начин на живот. Не трябва да се забравя и че в прозореца, в който се храним, трябва да приемаме питателна и полезна храна, богата на витамини, минерали, фибри и протеини.
Описани са много ползи от този начин на хранене, като тук са изброени най-важните от тях:
- Стимулира изгарянето на мазнините
- Подобрява енергийното ни ниво
- Намалява възпаленията
- Премахва стреса от храносмилателната система
- Стимулира клетъчната автофагия
- Подобрява поправянето на генетичния ни механизъм
- Стимулира развитието на стволовите клетки
- Подобрява чувствителността към инсулина
- Намалява риска от хронични болести
- Подобрява взаимоотношенията ни с храната
- Увеличава менталното здраве
- Подпомага духовното израстване и интуицията